събота, 21 декември 2013 г.

ДВЕ ИДЕИ за малки подаръчета

Това е занимание за майки! И то отнемащо доста време. За нашите кутийки отделихме един ден, за да ги направим, а мисля, че и на Мила ( Солунска 16) не й се размина с по- малко. Но когато кажем, че е за РОЖДЕН ДЕН и то на нашите деца, времето вече няма значение:).
Тази година си имаме първокласници  и лакомствата, с които щяха да се почерпят децата ни, трябваше да са опаковани…. ( за мое най-голямо съжаление се разминах с идеята за кексчета с прости задачки по тях от  Take a cake) … Стига толкова обяснения, това са 2 идеи, на мен и на Мила, за рожден ден за по-големи деца ( когато не е удобно да се носят торти:)!
1. Фунии за дребни сладки, направени от цветни листове (А4) и тишу хартия – страхотни, ефектни и лесни.
2. Кутийки – котенца, за направата на които сме използвани цветен картон А4, очички за апликация, шаблон, и цветни глитери.
шаблон за кутийката




четвъртък, 19 декември 2013 г.

Зимен венец – приказка с продължени

Ето ви нов начини да си украсите къщата........ :Д
Зимен венец - приказка с продължениеЗимен венец - приказка с продължение
cover

Това е продължението на публикуваните наскоро къщички и елхички :) . Красив венец, които е свързан с не толкова с Коледа, колкото с красивата бяла ЗИМАТА:)
ffff
Зимен венец - приказка с продължение

За основа използвахме парче дебел картон, който увихме с филц. Как се прави плетката във вътрешния кръг  показахме лятото – в “ловец на сънища”
Всичката тази информация е благодарение на Крокотак. Благодаря ви !!!

КОЛЕДА. Празника за малки и големи

В българския народен календар Коледа се нарича още Божик, Божич, Голяма Коледа. Сутринта всички празнично облечени ходели на църква, след което на селския мегдан се извивало хоро, играно от малки и големи. 
На този ден семействата взаимно си гостуват. И ако празничната софра на Бъдни вечер е предимно от постни ястия, на Коледа трапезата е месна и не се вдига през целия ден. Приготвят се обредна прясна пита, баница с месо или сирене, печен черен дроб, пастърма, зеле с кървавица, свинско с праз, печена кокошка, свинско изпържено на хапки.
Коледа се празнува три дни. На първия всички Христовци и Христини честват именния си ден, а на третия, който е в чест на Свети първомъченик архидякон Стефан, празнуват и тези, които носят неговото име.
Според народното вярване, от 25 декември до 7 януари се изнизват дванадесет дни, наричани "мръсни", "погани", "караконджовски". През това време вилнеят различни нечисти сили и навън не се излизало, докато не пропеят първи петли. Жените не перели, не тъчели, не предели. Народът ги нарича още "некръстени" дни, тъй като след раждането на Христос до 7 януари, когато Йоан Предтеча го кръщава, той все още не е посветен. През "мръсните" дни в някои български региони са се устройвали карнавални шествия като продължение на коледарския обред.

Бъдни вечер. Денят преди Коледа

В тази публикация ще се разказва за настоящия празник Бъдни вечер.
Наричат я още Суха Коледа, Малка Коледа, Кадена вечер,Божич.
На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни.
Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за това съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия – тогава се викат гости.
На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го вкъщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида.
Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти – земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени.
Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.
Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея – нечетен брой и постни. По традиция се приготвя варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, ошав. Слага се също така чесън, орехи, мед, кромид лук, запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия – всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден.
Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата.
По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла.
От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място – за мъртвите /починал близък или роднина/. През нощта софрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря.
Посред нощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Те са момчета от осем до дванадесет годишна възраст. Това ходене се нарича "коледуване". Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците.

* * *

Здравейте.

Здравейте. Аз съм Арсен Н. Арутюнян. Арменец съм, но съм роден в България. Живея в
 гр.Видин и съм на 13 години другия Април навършвам 14. Този блог ще бъде за обичаите традициите и културата на България. 
Добре дошли !
_________________________________________________________________________________
Hi there.I'm Arsen N.Arutyunyan.I am Armenian, but I was born in Bulgaria. I live in
  Vidin and am 13 years old next April be 14.This blog will be about the customstraditions and culture of Bulgaria.
Welcome!